صفر تا صد بازسازی ساختمان های قدیمی

بازسازی ساختمان و نوسازی خانه، یکی از شاخه های مهم معماری به حساب می آید که این روزها با توجه به افزایش بناهای فرسوده و قدیمی، مورد توجه بسیاری از صاحبان املاک و همچنین شرکت های ساختمانی قرار گرفته است.   در این مقاله قصد داریم، نگاهی کلی و جامع به روند این فرآیند و نکاتی که باید رعایت شود، بیندازیم. اگر شما هم به دنبال ایجاد تغییر و نوسازی خانه تان هستید، با ما همراه باشید.

 

بازسازی ساختمان های قدیمی به چه منظور انجام می شود؟

به طور کلی این فرآیند از دو جنبه مورد بررسی قرار می گیرد. جنبه اول اصول ایمنی و استحکام سازی ساختمان می باشد.  طی فرآیند تعمیرات ساختمان، باید توجه ویژه ای به ایمنی شود. زیرا بسیاری از مصالحی که در بناهای قدیمی و فرسوده استفاده شده است، فاقد استاندارد های لازم ایمنی می باشد. از این رو بازسازی ساختمان و نوسازی خانه های قدیمی، یک کار کاملا تخصصی می باشد که باید به مهندسان معمار، سپرده شود.

جنبه دوم تعمیرات ساختمان و بازسازی منزل شامل اصول زیباسازی، نوسازی و دکوراسیون داخلی می شود. این تغییرات با توجه به خواست و سلیقه شما انجام می شود و البته انگیزه بسیاری از افراد، برای بازسازی ساختمان ها پرداختن به این جنبه می باشد. نوسازی خانه به افراد این امکان را می دهد که بدون اینکه بخواهند  برای خرید یا ساخت یک منزل جدید، هزینه کنند؛ یک تنوع و تغییر اساسی مطابق نیازها و سلیقه شان ایجاد کنند.

 

مراحل نوسازی خانه های قدیمی

 

  • لیستی از تغییرات مورد نظر خود را تهیه کنید؛ به نظرتان کدام قسمت ها نیاز به تغییرات اساسی دارند و کدام قسمت ها نیاز به تعمیر، نوسازی و تغییرات جزئی؟

قسمت های مختلف منزلتان را بررسی کنید، هر جا که حس می کنید نیاز به تعمیر و بازسازی دارد را یادداشت کنید. بعضی از این تعمیرات شامل تغییرات کلی در یک بخش به عنوان مثال، جابجایی کامل یک اتاق یا آشپزخانه یا سرویس بهداشتی و… می شود و بخش های جزئی  شامل تغییرات دکوراسیون و متریال مثلا کابینت ها،کاشی ها، کاغذ دیواری ها و…

در این مرحله، از بستر گسترده و رایگان اینترنت استفاده کنید.  به دنبال ایده ها و طرح های مختلف، متریال جدید و مناسب سلیقه تان و همچنین سبک های مختلف دکوراسیون بگردید. سپس حدودی از سبک و دامنه تغییرات مورد نظرتان را مشخص و یادداشت کنید.

از مواردی که این روز ها در مبحث دکوراسیون داخلی و نوسازی خانه ها، در کل دنیا از جنبه زیبا شناسی و حتی روان شناسی مورد توجه قرار گرفته است، استفاده از رنگ های مختلف با توجه به ویژگی های هر فضا وحتی ویژگی های صاحبان آن فضا می باشد. در انتخاب سبک دکوراسیون و متریال هر فضا، از این نکته غافل نشوید. می توانید از تیم ما در این زمینه مشاوره و خدمات کاملا تخصصی دریافت کنید.

  • در مرحله بعد، بودجه ای که می توانید برای تعمیرات ساختمان و نوسازی خانه تان در نظر بگیرید را تا حد امکان به صورت دقیق مشخص کنید، توجه داشته باشید که میزان هزینه ای که باید در این امر متحمل شوید، کاملا بستگی به شما، تغییرات و کیفیت مورد نظرتان دارد. مثلا در تغییر دکوراسیون آشپزخانه، شما مشخص می کنید که می خواهید به طور کامل کابینت ها را تعویض کنید یا به یک تغییر رنگ و چیدمان ساده بسنده کنید. این شامل همه قسمت های دیگر نیز می شود.
  • در مرحله آخر باید به سراغ مشاور و متخصص در این زمینه بروید؛  تغییرات و اولویت های مد نظرتان را به طور کامل به همراه میزان بودجه تان مطرح کنید. تیم ما می تواند در این زمینه به شما مشاوره اختصاصی دهد.

 

چند نکته که حین فرآیند بازسازی ساختمان های قدیمی، نباید از آن ها غافل شوید:

  • میزان استحکام و ایمنی اسکلت اصلی ساختمان و دیوار ها باید توسط مهندسان معمار و متخصص مورد توجه ویژه قرار بگیرد. به خصوص با توجه به این که ایران کشوری زلزله خیز محسوب می شود، به هیچ عنوان نباید از این مرحله چشم پوشی کنید، اولین اولویت را بررسی این نکته در نظر بگیرید.
  • محل سرویس ها، آشپزخانه و همه محل هایی که با سیستم لوله کشی و چاه در تماس بوده اند، باید از نظر نم و رطوبتی که طی سال ها به خود جذب کرده، مورد بررسی و کارشناسی قرار گیرد و در صورت لزوم تعمیر شود.

  • هنگام انتخاب سبک دکوراسیون، طرح ها، رنگ ها و متریال مورد نظرتان، هارمونی فضای داخلی را در نظر بگیرید؛ برای این منظور می توانید از طراحان داخلی کمک بگیرید.
  • با در نظر گرفتن بودجه تان، سیستم های سرمایشی و گرمایشی ساختمان را در صورتی که قدیمی یا پرمصرف هستند با سیستم جدید با مصرف بهینه جایگزین کنید.
  • از اهمیت نورپردازی شکیل و مدرن غافل نشوید، حتما بخشی از بودجه تان را به این امر اختصاص دهید.
  • جایگزینی درها و پنجره های قدیمی، با در ها و پنجره های جدید و دوجداره، علاوه بر ظاهر شکیل، می تواند در امر صرفه جویی انرژی مفید باشد.

 

سخن پایانی

در نظر بگیرید که وابسته به میزان تغییراتی که می خواهید ایجاد کنید؛ با توجه به قوانین شهرسازی ممکن است نیاز به مجوز داشته باشید، در این مورد از مشاورتان کمک بگیرید. تغییراتی مثل جابجایی راه پله ها، حذف یا جابجایی جدا کننده های داخلی که در استحکام ساختمان نقش دارند و تغییراتی از این قبیل،  نیاز به مجوز دارند.

در پایان به شما توصیه می کنیم، طبق یک زمان بندی مشخص پیش بروید. به این صورت که حدودی از بازه زمانی که قرار است پروژه بازسازی ساختمان شما، به طول بیانجامد، مشخص کنید. این کار باعث می شود تا نوسانات بازار و قیمت ها، شما را از لحاظ کمبود مصالح و مواد اولیه، با مشکل مواجه نکند.

 

 

جهت دریافت قیمت و مشاوره رایگان با شماره زیر تماس بگیرید:

 تماس با نقاشی ساختمان پازل دیزاین